Těžko bychom nalezli všestranější maso, než je to hovězí. V kuchyni je přístupné snad všem způsobům tepelné úpravy, ale zároveň vyžaduje mimořádné množství znalostí, které vedou k jeho správnému výběru a způsobu přípravy. Maso z jednotlivých částí skotu se propastně liší, stejně jako jsou rozdílná plemena, ze kterých pochází. Nutno podotknout, že jde o maso v mnoha ohledech podceňované a zbytečně shazované. Kupříkladu se dlouhodobě tvrdilo, že tuk z něj představuje noční můru zdravého stravování, než začala být vnímána také skutečnost, že obsahuje více nenasycených než nasycených mastných kyselin - o ryze pozitivním dopadu na chuť nemluvě. Hovězí maso lze vnímat i jako jedinečný zdroj hodnotných bílkovin. Mezi tyto důležité bílkoviny spadají i tzv. esenciální aminokyseliny, jejichž optimální příjem je dobrým základem pro dostatek síly a energie. Jde o látky, které si naše tělo samo nevytvoří a musí je získávat prostřednictvím potravy.
Kromě toho je hovězí maso bohatým zdrojem konjugované kyseliny linolové (CLA), která se stará o podporu imunity, odbourávání tuku a také snižování cholesterolu. Na CLA jsou nejbohatší zvířata ze zelených pastvin, která tráví dostatek času venku a nečelí vysoké míře stresu. Vědci předpokládají, že nedostatek konjugované kyseliny linolové v přirozené lidské stravě může mít vliv na častější výskyt civilizačních chorob, jako jsou např. nádorová onemocnění, kardiovaskulární nemoci či obezita. Střídmá, nicméně pravidelná konzumace hovězího, je proto ideálním způsobem podpory vlastního zdraví. Navíc jde dozajista o činnost příjemnější, než tyto látky zbytečně polykat v tabletách. Vedle plnohodnotných bílkovin maso zásobuje naše tělo cennými vitamíny, minerálními látkami a stopovými prvky. Nemělo by tedy chybět v jídelníčku každého z nás.
Výčet benefitů tvoří spolu se skvělou chutí a všestranou využitelností jedinečnou kombinaci, která je zvláště patrná při konzumaci kvalitního bio hovězího masa. Díky ní se dozajista zlepší vaše tělesná kondice, bez ohledu na další stanovené cíle.
*Tuk je zásadní. Právě on je zdrojem chuti i vůně, která dělá z hovězího masa takovou delikatesu. Zejména mramorované a jemně prorostlé hovězí je vysoce ceněné a restauracemi po celém světě je vyhledávané pro svou silnou a výraznou chuť. Mramorování masa je ovšem věda, která se mimo jiné odvíjí od plemena skotu. Ne každé masné plemeno disponuje ideálním mramorováním.
*Bezpočet odborných vědeckých studií prokázal, že živočišný tuk obsažený v mase není při přiměřené konzumaci zdrojem lidské obezity. Njedním příkladem za všechny může být americká studie nazvaná "americký paradox", která zjistila, že ačkoli podíl tuku v příjmu potravin značně poklesl, počet obézního obyvatelstva se zvýšil o celých 50 %.
*Hovězí maso nejnádherněji voní krátce po prážce. V tu dobu je ovšem nekonzumovatelné. Následná chuť masa se odvíjí od kvality života zvířete. Vyhledávat bychom měli zejména maso z mladých jalovic (16-19 měsíců) či býčků (16-22 měsíců) z chovů zaměřených výhradně na masnou produkci.
*Pro výslednou kvalitu masa není nezbytný pouze kvalitní život, ale i rychlá a bezstresová porážka. Zvíře musí být alespoň měsíc a půl před porážkou lépe krmené a zcela klidné, aby jeho svalovina obsahovala dostatek glykogenu, jež se při pozdějším zrání masa rozkládá na kyselinu mléčnou. Jedině tak dojde ke změkčení a zjemnění svalových vláken . U některých plemen je potřeba, aby se krátce před porážkou pohybovala po pastvinách a zbavila se tak nežádoucího podkožního tuku. Na druhou stranu existují i plemena, která by se před porážkou neměla pohybovat vůbec. Zbytečný výdej energie by totiž mohl narušit životní predispozicí nahromaděný tuk ve svalstvu, jehož hustá síť nitrosvalového mramorování představuje tajemství slávy tolik opěvovaného šampiona hovězích mas - japonského plemene Wagyu.
*Zejména maso z příliš mladých býčků nebo jaloviček poražených ve stáří okolo 14 měsíců (a méně) nechte raději být. Takové zvíře je ještě nedospělé a nedovyvinuté i po stránce chuťové. Ani odvěšené a dokonale zralé nedokáže dosáhnout plnosti a bohatosti masa ze starších kusů. Maso mladého skotu je sice vyhledávané pro svou křehkost, ale zároveň vyžaduje dostatek času, aby mohlo plně rozvinout svůj potenciál. Je tedy nezbytné využít k porážce ten správný čas, kdy zvíře není příliš mladé ani staré.